BBC News, Türkçe - Ana sayfa

Manşet haber

Diğer Haberler

İran'da protestolar

 • İran'da Mahsa Amini protestolarında ölü sayısı 76'ya çıktı

  İran’da Mahsa Amini’nin ahlak polisi tarafından gözaltına alınmasının ardından 16 Eylül’deki ölümü sonrası başlayan protestolar birçok kentte devam ederken İran polisi protestolara karşı sert müdahalede bulunuyor. 80'den fazla şehre yayılan protestolarda hayatını kaybedenlerin sayısı 70'i aştı.

 • Listen, İran'ın Devrimler Yüzyılı 1. Bölüm: İran Kimliği, Duration 14,19

  İran, 2009'dan bu yana yaşanan en büyük kitlesel eylemlere sahne oluyor. Ama ne bu tür kitlesel hareketlere ne de devrimlere yabancı bir ülke. Son yüzyılda büyük bir devinim içinde olan İran'ın devrimler yüzyılını, 2007'de BBC Türkçe radyosu için hazırlamış olduğumuz 8 bölümlük dizide ele almıştık.

 • Londra'da İran büyükelçiliği önündeki protestolarda 12 kişi gözaltına alındı

  İran'da Mahsa Amidi'nin ölümüyle başlayan protestolar, hafta sonu boyunca dünyanın farklı bölgelerinden dayanışma gösterileriyle desteklendi. Londra'da Pazar günü düzenlenen protestolarda 12 kişi gözaltına alındı.

 • İran'da başörtüsü: Devrimin ilk siyasi geriliminden bugüne toplumsal rolü

  İran'da 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin gözaltındayken ölmesiyle başlayan eylemler devam ediyor. Peki eylemler nereye varabilir, hükümet nasıl bir tepkiverdi? Protestocuların talepleri ve geçmişteki kitlesel eylemlerden farkları ne? Oxford Brookes Üniversitesi'nden öğretim üyesi, İran uzmanı Dr. Agah Hazır BBC Türkçe'nin sorularını yanıtladı.

Rusya'da kısmi seferberlik ilanı

Enflasyon hikayeleri

İklim krizi

Seçtiklerimiz

 • Devlet hastanelerinden randevu alamamak: 'Hasta ve hastalık sayısı artarken, doktor sayısı azalıyor'

  Türkiye genelindeki pek çok devlet hastanesinde randevu bulamama sorunu arttıkça, çeşitli online platformlarda dile getirilen şikayetlerin sayısı on binleri buluyor. Merkezi Hekim Randevu Sistemi’ni hedef alan pek çok şikayette, branş ya da şehir fark etmeksizin, ülke çapında benzer sorunların yaşandığı görülüyor. Fundanur Öztürk'ün haberi.

 • Lübnan’ın Suriyeli mültecileri ülkelerine geri gönderme planıyla ilgili neler biliniyor?

  Dünyada, nüfusuna oranla en fazla mülteciyi barındıran ülke olan Lübnan’da hükümet, hazırladığı yeni planla Suriyeli mültecileri adım adım ülkelerine göndermeyi hedefliyor. İnsan hakları örgütleri ise plana tepki gösteriyor. BBC Türkçe’den Mahmut Hamsici’nin haberi.

 • İstanbul’da üniversite okumanın bedeli: "Rus romanında gibi yaşıyoruz"

  Türkiye İstatistik Kurumu'na (TÜİK) göre Ağustos ayında enflasyon Türkiye genelinde yüzde 80,21 iken, İstanbul Ticaret Odası (İTO) verilerine göre İstanbul'da enflasyon yüzde 99'u aştı. BBC Türkçe'ye konuşan İTÜ, Boğaziçi ve Cerrahpaşa'dan öğrenciler, şehrin imkanlarından faydalanmak bir kenara, barınma, beslenme ve ulaşım gibi temel ihtiyaçlarını bile karşılamakta zorlandıklarını anlatıyor.

 • Dünyada faiz artışına gidilirken, Türkiye neden faiz indiriyor?

  Sene başından beri yaklaşık 90 ülkenin merkez bankası faiz artışına gitti. Dünyanın geri kalanı “büyüme pahasına enflasyonla mücadele” tercihi yaparken, Türkiye “enflasyon pahasına büyüme” ile tercihini bunun tam tersi yönde kullanıyor. Böyle bir alternatif var mı? Dünyanın geri kalanı büyümeyi bizim kadar istemiyor olabilir mi? Koç Üniversitesi'nden Prof. Dr. Selva Demiralp değerlendirdi.

İstanbul'da yaşayan insan kaçakçısı: Müşterilerime feragatname imzalatıyorum

Türkiye'de yaşayan bir insan kaçakçısı, İngiltere'nin sığınmacıları Ruanda'ya gönderme planının, müşterilerini caydırmayacağını söyledi. BBC'de yayımlanan Panorama programından Jane Corbin, insan kaçakçısıyla işlerini yönettiği İstanbul'da buluştu.

Hindistan'da ağaca asılı bulunan kız kardeşler: Mağdur ve zanlıların ailelerinden polise itiraz

Hindistan'ın en kalabalık eyaleti Uttar Pradeş'te iki genç kız kardeşin cesetleri bir ağaca asılı şekilde bulunduktan birkaç saat sonra polis yetkilileri olayı çözdüklerini ve altı kişiyi gözaltına aldıklarını belirtti. Ancak kız kardeşlerin ve gözaltına alınan kişilerin aileleri, polisin çizdiği senaryoya itiraz ediyor. BBC muhabirleri Geeta Pandey ve Vineet Khare, Hindistan'ın Lakhimpur bölgesine seyahat edip hikayenin yanıtlanmamış sorularına cevap aradı.

Almanya hükümetine hava kirliliği davası: Tazminat değil önlem istiyorlar

Almanya'da 7 kişilik bir grup hükümete karşı ilk hava kirliliği davasını açıyor. Davacılar hükümetten tazminat değil, adım atmasını talep ediyorlar.

Sterlinde rekor düşüş: İngiltere Merkez Bankası 'faiz artırımında tereddüt etmeyiz' mesajı verdi

İngiltere'de son 50 yılın en büyük vergi kesintilerinin açıklanmasının ardından İngiliz sterlini Amerikan doları karşısında rekor seviyelere geriledi. Gelişmeler üzerine İngiltere Merkez Bankası faizleri yükseltmek konusunda tereddüt içinde olunmayacağı mesajını verdi.

Satranç şampiyonu Magnus Carlsen, kendisini yenen rakibi Hans Niemann’ı 'hile yapmakla' suçladı

Dünya satranç şampiyonu Magnus Carlsen, bu ay başında kendisini yenen 19 yaşındaki rakibi Hans Niemann’ı ilk kez açıkça isim vererek hile yapmakla suçladı.

Spor

Maratonda yeni dünya rekoru: Eliud Kipchoge kendi rekorunu egale etti  

Olimpiyat şampiyonu Eliuh Kipchoge, Almanya'nın başkenti Berlin'deki maratonda kendisine ait dünya rekorunu geliştirerek yeni rekor kırdı. 37 yaşındaki Kenyalı atlet, maratonun bitiş çizgisini 2 saat 1 dakika ve 9 saniyede geçti.

Apple neden yeni iPhone'ların üretimini Çin yerine Hindistan'da yapıyor?

Tedarik zincirinde bugüne kadar büyük ölçüde Çin'e bağımlı olan Apple, iPhone 14'ün üretimini Hindistan'da yapacağını açıkladı. Peki bu kararın arkasında hangi nedenler var?

Fotoğraf Albümleri

BBC Arşivlerinde Türkiye